עברית   English

אודות המשרד תחומי פעילות משפט מונע - ניהול סיכונים משפטיים
 
הודעות והרצאות

תקשורת ומאמרים

צור קשר

 

  משפט מונע
      המשפט המונע >
    השיטה
    מה מייחד את שיטת המשפט המונע
    ייפוי כוח מתמשך
 
 
 
 
" לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שבה השתמשנו כשיצרנו אותן   "
( אלברט איינשטיין )

     משפט מונע
 

גישת המשפט המונע הינה גישה משפטית ייחודית ומובילה אשר מטרתה הינו ניהול סיכונים משפטיים מותאם וייחודי לחברות ואנשי-עסקים. גישה זו, בשונה מהגישה המשפטית "המגיבה" המקובלת, מטרתה צמצום ההוצאות וההפסדים הנגרמים עקב ריבוי מצבי כשל משפטיים אשר ניתנים למניעה.
ייחודה של גישת המשפט המונע הינו בשילוב שני יתרונות מרכזיים: צמצום ההוצאות וההפסדים הנגרמים עקב התמודדות מאוחרת עם מצבי הכשל והפניית מאמץ לאפיקים יצרניים במקום בניהול "כיבוי השרפות" המשפטיות.

מטרת המשפט המונע אינה "להחליף" את הפרקטיקה המשפטית המתחייבת אלא להוסיף כלי נוסף, ומכריע, אל הכלים המשפטיים העומדים לרשות עוה"ד והלקוח. אדוארד דואֶר, אחד מאבות גישת ה- Preventive Law בארה"ב, כתב עוד בשנות ה-80 של המאה הקודמת על היצמדותם של עו"ד למוכר להם ביותר ומשכך הפנייתם ל"פיתרון המשפטי השכיח" של תביעות ובתי-משפט על אף הפתרונות הזמינים והמתאימים יותר. דואֶר, באנלוגיה למשפט הידוע ש"כאשר כלי העבודה היחיד שיש לך הוא פטיש כל דבר נראה כמו מסמר" טען כי עולם המשפט שבוי בתפיסת הליטיגציה עד שכל סיטואציה נצבעת בצבעי ההליכים המשפטיים. הצטיידות בכלי המשפט המונע מוסיף לעוה"ד וללקוח ערך מוסף חשוב אשר לא רק מאפשר למצוא פתרונות מחוץ למסגרת המשפטית המקובלת אלא אף למנוע מראש סיטואציות רבות. "טוב היה עושה התובע אילו היה ...  מבעוד מועד"   "טוב הייתה עושה הנתבעת אילו הייתה ... מבעוד מועד". ציטוטים אלו ודומים להם עולים ממאות ואלפי פסקי-דין בעניינים שונים בתחום המשפט המסחרי. עמדה זו של בית-המשפט, לפיה עדיפים היו ההימנעות, הביקורת המקדימה והתכנון על ניהול הקונפליקטים המשפטיים הינה יסוד בסיסה של גישת המשפט המונע.

באתר תוכלו לקרוא וללמוד אודות גישת המשפט המונע ולעיין בניתוח מקרי מבחן שנערכו בגישה זו. כמו כן מפורסמים באתר מאמרים משפטיים שונים, בתחומי משפט הרלוונטיים לניהול המשפטי של חברות והתנהלות אנשי עסקים, אשר כתובים, ברובם, מנקודת המבט הייחודית של גישת המשפט המונע. באתר ניתן לקבל מידע על תפקיד המשפט המונע ככלי לביקורת-פנים משפטית הן עבור ארגונים והן עבור משרדי עורכי-דין וללמוד על שיטת ליווי הבכירים שמציע משרדנו תוך שימוש בכלי המשפט המונע. באתר מרוכזות מספר דוגמאות לסדנאות, שהינן תולדה של גישה זו, אשר מטרתן להכשיר ולהדריך את מנהלי החברה ועובדיה ביישום והפנמת שיטות עבודה יעילות יותר מבחינה משפטית.
הגלישה והשימוש באתר מותנים בתנאי השימוש המפורסמים במקום זה. הגלישה והשימוש באתר מהווים הסכמה לתנאים המצוינים שם כל הזכויות שמורות All Rights Reserved
ר.א. גמליאל ושות', עורכי-דין
רח' ז'בוטינסקי 33 (מגדלי התאומים בניין 1), רמת-גן   טלפון: 5757699- 03 פקס: 5757698- 03
R.A. Gamliel & Co., Attorneys at Law 33 Jabotinsky St. (Twin Towers I), Ramat-Gan 52511, ISRAEL Tel': +972.3.5757699 Fax: +972.3.5757698