כאשר אנו ניגשים לסיטואציה הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא להבין אם בפנינו "מצב" או "בעיה".

המבחן, אגב, הינו מבחן סובייקטיבי (עבור גורמים שונים אותה סיטואציה יכולה להתאפיין אחרת) ותלוי יכולת השפעתנו עליה ועל התוצאות לאורה.

ההסבר הפשוט ביותר הינו:

מצב הינו סיטואציה שאין לנו יכולת להשפיע עליה.

לשם ההמחשה – ירידת גשם הינו מצב. באמת שאין לאף אחד מאיתנו את היכולת להשפיע על ירידתו או הפסקתו, המועד שבו יירד או יפסיק וכד'.

כך ולמשל עבור המשק התפרצות הקורונה של 2020 היתה מצב. עבור הממשלה לעומת זאת בהחלט שהיה מדובר בבעיה שכן הממשלה נדרשה ליזום ולהוציא אל הפועל תוכניות אסטרטגיות וצעדים טקטיים להתמודדות עם משבר הקורונה והשפעה על תוצאותיו.

בעיה מאידך הינה כל סיטואציה שיש לנו יכולת השפעה עליה.

אם ניקח את הדוגמה הקודמת הרי שבעוד שהגשם הוא "מצב" הרי שיש לו השלכה על הרבה "בעיות" שלנו. זה שהכביסה תירטב – זו בעיה (שקל לפתור), כך גם תכנון ימי פעילות בחוץ ביום גשום (ניתן להיערך מראש עם תוכנית חלופית למצב של גשם וכך לא תיהרס הפעילות) וכן הלאה.

בתוך משבר הקורונה כל עסק יכול היה להחליט כיצד הוא מגיב, מתמודד ועוזר לעצמו לצמצם את נזקיו (ולעיתים אף לצמוח). גם אנשים פרטיים היו אדונים לגורלם כך שעובד שפוטר מעבודתו או עצמאי שנאלץ לסגור את חנותו יכול היה לבחור בין חלופות שונות לצמצם את נזקיו (לדוגמא: קבלת דמי אבטלה, עבודה בסופר, ויתור וישיבה בייאוש בבית וכן הלאה).

המשמעות של סיווג זה בין "מצב" ו"בעיה" הינה קריטית.

למרבה הצער פעמים רבות אנחנו מנסים "לפתור" מצבים – קרי: למרות שאין לנו שום יכולת השפעה אמיתית עליהם (יכול ואחרים כן יכולים לעשות משהו אבל אנחנו לא)  אנחנו מקיימים עליהם דיונים על גבי דיונים, משקיעים זמן רב בלנסות ו"לפתור" את המצב וחמור מכל – שוקעים בתוך התהליך כל כולנו.

אם רק היינו מסווגים נכון את הסיטואציה ומבינים שאין לנו השפעה עליה הרי שבקלות היינו מתאימים את עצמנו למצב ומתוכו מנסים לטפל בבעיות שעליהן יש לנו השפעה.

אבל גם מהצד השני אנו פעמים רבות מסווגים לא נכון. יותר מידי פעמים אנו מסווגים "בעיה" כ"מצב" ואז אמירות כמו "אין מה לעשות" או "צריך לקבל את זה" מובילות אותנו לחוסר מעש, לחשיפה לסיכונים ואף לנזק.

אם רק היינו מסווגים נכון את הסיטואציה היינו יכולים להשקיע בבעיות את מלוא תשומת הלב ופשוט מתאימים את עצמנו למצבים עליהם אין לנו השפעה.

הצעד הראשון בכל ניתוח אסטרטגי הוא מה הוא ה"מצב" מבחינתנו ומהן ה"בעיות" שאליהן אנחנו חייבים להידרש.

כל "מצב" יוצר "בעיות" (שחלקן יכול להיות פעמים רבות הזדמנות שחבויה במסווה של "בעיה") ויש למפות נכון את הסיטואציה, ההשלכות שלה וההסתעפויות שלה ולצייר במהירות תוכנית פעולה אסטרטגית להתמודדות עם אלו.

דילוג לתוכן